Antakya / Hatay Turizm Gezileri

Antakya, Hatay şehrimizde bir çok tarihi ve gezilecek yerler var. Ama endişelenmeyin turizm taksi aracılığıyla siz değerli müşterilerimize bu hizmeti de sunuyoruz.

Müşterilerimize rahat ve konforlu bir ortam sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapacağımızdan şüpheniz olmasın.


Hatay'ın Tarihi ve Turistik Mekanları,

Altınözü, Antakya, Arsuz, Belen, Defne, Dörtyol, Erzin, Hassa, İskenderun, Kırıkhan, Kumlu, Payas, Reyhanlı, Samandağ, Yayladağı

2015 İstatistiklerine göre Hatay’ın 1.500.000 kişilik nüfusa sahiptir. Geçen yıla orantılı nüfusu git gide artış göstermektedir, ve Akdeniz‘in doğu şeridinde bulunmaktadır.


Hatay Turizm açısından etkin bir şehrimiz olup en ilgi gören ilçesi Antakya'dır.

Eğer bir gün yolunuz Hatay'a düşerse eğer "Dur şu Hatay'ı bir gezip görelim" derseniz aşağıdaki listeyi izleyerek aklınızda en azından fikir edinebilirsiniz.

Hatay’da mutlaka görmeniz en güzel 20 yeri sizler için listeledik. İşte Hatay Gezi Listesi

1. Adalı Konağı

2. Habibe Neccar Camii

3. Aziz Simon Manastırı

4. St. Pierre Kilisesi

5. Aziz Pavlus Ortodoks Kilisesi

6. Hatay Arkeoloji Müzesi

7. Asi Nehri

8. Büyük Antakya Parkı

9. Harbiye Şelaleleri

10. Hıdır Bey Musa Ağacı

11. Titus Tüneli

12. Beşikli Mağara

13. Bakras Kalesi

14. Samandağ Sahili

15. Affan Kahvehanesi

16. Uzun Çarşı

17. Batıayaz Yaylası

18. İskenderun Sahili

19. İskenderun Deniz Müzesi

Hatay Kaleleri

Antakya Kalesi, Payas Kalesi, Sarıseki Kalesi, Darb-ı Sak Kalesi, Bakras Kalesi, Koz Kalesi,Kurt Kalesi, Şıvlan Kalesi, İmma Kalesi, Mancınık Kalesi, Cin Kulesi

Türbeler

Beyazıt-i Bestami Türbesi, Hz. Hıdır Türbesi, Hz. Hamza, Peygamber Türbesi, Şeyh Ahmet Kuseyri Türbesi, Gazi Abdurrahman Paşa Türbesi, Şeyh Yusuf Türbesi.

Camiler

Ulu Cami, Habib-i Neccar Camii, Şeyh Ali Cami, Yeni Cami, Ağalar Cami, Ahmediye camii, Köşker Camii, Halil Ağa Camii

Hamamlar

Kurşunlu Hanı, Yeni Hamam, Cindi Hamamı, Meydan Hamamı, Saka Hamamı, biz Mutlaka başlıca Hatay’da gezilecek yerleri şu şekilde sıraladık.

Adalı Konağı

Genç Fransız mimar Jaques de La Boucherie, Paris’in asil Tortue ailesine bir köşk yapar. Bu esnada, ailenin kızı Marie Therese Charlotte’a ilk görüşte aşık olur ve aşkı karşılık bulur. Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasının ardından, Boucherie yüzbaşı rütbesiyle, Fransız orduları ile birlikte Antakya’ya gelir. Antakya’ya sayısız mimari eser kazandırır. Sevgilisinin ölümünün ardından Adalı ailesi için yaptığı bu köşk ise, Tortue ailesine yaptığı köşkün aynısıdır.

Palladium Alışveriş Merkezi

Alışverişe ihtiyacınız varsa, Antakya İlçesinde bulunan Palladium Alışveriş Merkezini ziyaret edebilir, İhtiyaçlarınızı görebilirsiniz.

Samandağ Sahili

Samandağ Sahili’nin uzunluğu 16 kilometreyi bulmakta. Sadece bölge halkı değil, şehre gelen turistler tarafından da sıkça tercih edilen sahil aynı zamanda sörf için çok uygun. Eğer yanınıza malzemelerinizi getirirseniz, istediğiniz kadar sörf yapabilirsiniz.

Bakras Kalesi

Bakras Kalesi, Hatay’ın Belen ilçesine bağlı Ötençay köyünde bulunan Helenistik dönemden kalma kaledir. Antakya-İskenderun karayolunun 27. km. sinde yer alır.

Beşikli Mağarası

Titus Tüneli’nin deniz tarafındaki girişine 100 metre mesafede bulunan Beşikli Mağarası, kaya mezarlarının en geniş ve ünlülerinden. İçerisinde bölümler halinde tam 12 tane mezar var. Mezarlar, birbirlerinden duvarlar ile ayrılıyor.

Titus Tüneli

Samandağ’da bulunan bu muhteşem tünel, M.Ö. 300 yılında, limanı sellerin doldurması tehlikesine karşı dağ delinerek yapılmış. Bu tünel vasıtasıyla yüksekliği 7 metre, genişliği 6 metre civarında olan selin yönü değiştirilmiş.

Harbiye Şelaleleri

Görenleri kendine hayran bırakan Harbiye Şelalesi Defne Koruluğu’nun arasından akıyor. Turistlerin en uğrak yeri olduğunu söyleyebiliriz. Harbiye’de kurulu tesislerde, şelaleden akan suyun azaldığı yerlerde, su içerisinde oturabileceğiniz serin ve güzel yerler bulabilirsiniz.

Antakya Parkı

Asi Nehri’nin hemen kıyısında bulunan park, şehrin en büyük parkı. Şehrin simgesi Defne Ağacı başta olmak üzere, pek çok bitki bulunuyor. Parkın açılışının II. Abdülhamit Dönemi’ne denk geldiği tahmin ediliyor. Park üzerinde Fransızların önemli katkıları olduğu biliniyor.

Aziz Simon Manastırı

Antakya-Samandağ arasında bulunan manastır, M.S. 6. yüzyılda inşa edilmiş. Manastır kalıntıları, 479 metrelik bir tepe üzerinde.

Habibi Neccar Camii

Habibi Neccar Camii, Roma döneminde Pagan Tapınağı olarak kullanılıyormuş. Bizans döneminde kiliseye dönüştürülmüş. İslamiyet’in Anadolu’ya girmesi ile de Anadolu’daki ilk cami olarak kullanılmaya başlanmış. Tabi öncesinde, İslami mimariye uygun bir şekilde düzenlenmiş.

Batıayaz Yaylası

Samandağ ilçesindeki Teknepınar’da bulunan yayla, şehre gelip de doğanın içerisinde uzun yürüyüşler ve piknik yapmak isteyenlerin ziyaret ettiği yerler arasındadır esasında.